Skip links

Ağ İzleme ve Raporlama

Bir ağ yöneticisinin sorumlu olduğu bilişim altyapısında bulunan bileşenler ile ilgili bilgileri anlık olarak alabilmesi, herhangi bir hata veya limit aşımı durumunda bilgilendirilmesi oldukça önemlidir. Bunun için sistem kaynalarının düzenli olarak kısa zaman aralıklarında kontrol edilerek sistemler hakkında bilgi elde edilmesi gerekmektedir. Bu itibar ile bu amaç dahilinde açık kaynak dünyası ve ticari yazılım sektöründe birçok uygulama geliştirilmiştir.

Ağ izleme yazılımları bir ağ içerisinde bulunan öğelerin servis, sistem ve trafik gibi verilerini izleyerek istatistik veriler sunan, oluşan bir hata durumunda sistem yöneticilerini bilgilendiren sistemler olarak tanımlanmaktadır. Bu uygulamalar temelde bulundukları ağ icerisinde bulunan bileşenlerden,

bilgilerini elde ederler. Örneğin, bu özelliklere sahip bir yazılımın yapılandırılmış olduğu bir ortamda sistem yöneticisi kolayca sunucuların disk alanlarını gözlemleyerek herhangi bir eksiklik durumunda yeni yapılandırmalar gerçekleştirebilir veya sistemde oluşturulmuş gereksiz verileri temizleyebilir. Bu temel özelliklerin yanında uygulamalar kendi içlerinde birçok ek özellikler de barındırmaktadırlar.

Peki etkili bir sistem izleme yazılımı seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Bu seçim işlemi için kesin bir cevap vermek oldukça zor; ancak belli bazı özelliklere dikkat edilmesi yazılımın belirlenmesinde oldukça etkili olacaktır.

Kontrol paneli
Bir sistem yöneticisinin bütün sistem ve ağ cihazları ilgili anlık bilgileri tek bir arayüz içerisinde görebilmesi sistemin başarımının artırılması ve yönetim kolaylığı açısından oldukça önemlidir. Böylelikle bütün ağa ait yoğunluk, kapasite ve CPU kullanımı gibi birçok bilgi aynı anda izlenerek sistemler hakkında sağlıklı değerlendirmeler yapılabilir. Tercih edilecek olan izleme yazılımında bu şekilde bir panel olmasına dikkat edilmelidir.

Raporlama
Sistemlere ait toplanan verileriler ile ilgili istatistiki verilerin elde edilmesi, bu verilerin grafiksel olarak gösterilebilmesi ve geçmişe dönük değerlendirmelerin yapılabilmesi için raporlama özelliğinin olması tercih edilmelidir. Böylelikle sistem yöneticileri hem geçmişe dönük sistem performansları hakkında sağlıklı bilgilere sahip olur hem de ileriye dönük planlamalarda daha sağlıklı kararlar alınması sağlanmış olur.

Entegrasyon
Günümüzde kurum ve organizasyonların altyapıları çeşitli teknolojilerin birleşleşimi ile oluşturulmaktadır. Bu itibarla kurulacak olan izleme yazılımları birçok farklı teknolojiye uyum sağlayabilecek esneklikte olması gerekmektedir. Örneğin bulunduğunuz sistem içerisinde işletim sistemi seviyesinde Windows, Linux ve Macosx işletim sistemine sahip sunucular bulunabilir. Kurulum yapmak istediğiniz uygulamanın bu sistemlerle uyumlu olarak çalışabilmesi oldukça önemlidir.

Ölçeklenebilirlik
Sistemin mevcut durumuna ek olarak sunucularda yük dengeleme, veritabanlarında yedeklilik veya eklenen yeni sunucuların izlenmesine de olanak sağlayabilmesi gerekmektedir. Bu özellik oldukça önemli bir değerlendirme adımıdır. Var olan sistemde yeni bir geliştirme veya ekleme yapıldığı zaman izleme yapan yazılımın eklenen bu sistemleri de izleyebilir durumda olması gerekmektedir.