Skip links

Antivirüs Çözümleri

Antivirüs yazılımları, bir bilgisayara bulaşan virüsleri tespit edip silebilen ve aynı zamanda diğer bilgisayarlara bulaşmasını da engelleyen programlar olarak hayatımıza girdi. Aradan geçen yıllarla birlikte kötü amaçlı yazılım türlerinin artması ve yeni yöntemlerin kullanılmaya başlanması sonucu bu basit virüsten korunma görevlerine ek olarak daha gelişmiş güvenlik fonksiyonları da sunmaya başladılar. Günümüzün modern antivirüs yazılımları artık sadece virüsleri bulup engellemenin çok ötesine geçmiş olsalar da halen bu isimle anılmaya devam ediyorlar. Bir antivirüs yazılımı kullanarak; kimlik bilgisi çalma, izinsiz kripto para madenciliği yaptırma, klavye vuruşlarını kaydetme, Ransomware saldırısı ile dosyaları şifreleyerek fidye isteme, Trojan ile bilgi çalma ve sosyal medya hesaplarını ele geçirerek dolandırıcılık yapma gibi pek çok siber saldırı yöntemine karşı önlem alınabiliyor.

Virüs içeren mailler MailGateway üzerinde çalışan Antivirüs yazılımı tarafından taranır, tespit ediliaBilgisayarınızı virüslerden korur
Virüsler bilgisayar kullanıcılarına zarar vermek için kötü niyetli yazılımcılar tarafından hazırlanan programlardır. Bu virüsler kötü niyetli yazılımcıların isteklerine göre bilgisayarlarınıza her türden zarar verebilecek bir güce sahiptirler. Bilgisayarınızdaki dosyaları tamamen kilitleyerek erişimi engelleyebilir, bilgisayarınızdaki kişisel verilerinizi çalarak kötü niyetli yazılımcılara gönderebilir, bilgisayarınıza donanımsal olarak zarar verebilir ve birçok size zararlı olacak işlemler yapabilir. Ancak güçlü bir antivirüs programı sayesinde bu tür kötü yazılımcılardan korunabilirsiniz. Kötü niyetli yazılımları anında etkisiz hale getiren antivirüs programları siber korsanlara karşı sizi korumaktadır.r ve bilgisayarınıza ulaşmadan silinir. Gelişmiş spam filtreleri, gönderilen iletileri pek çok yönden tetkik ederek doğal olup olmadığını kontrol eder ve 43 ayrı faktöre göre kıyaslayarak gereksiz mailleri size ulaşmadan temizler. Dilerseniz bu kriterleri siz belirleyebilir ya da hazır olarak tanımlanmış gelen kriterleri düzenleyebilirsiniz.

Virüs Girişini Engellemesi
Virüsler bilgisayarlar için her zaman önemli bir tehdit. İnternet kullanımının yaygınlaşması ile birlikte artık virüsler çok daha kolay bir şekilde yayılabiliyor. Virüslerin adeta kol gezdiği internet ortamında virüslerden korunmak son derece önemli. Antivirüs programı virüsleri cihazınıza giriş aşamasında tespit edebilen bir yazılım. Böylece virüslerin sizlere vereceği zarar direkt olarak engellenmiş oluyor.

Virüslerin Kısa Süre İçerisinde Tespit Edilmesi
Antivirüs programlarını kullanmayan kişiler virüslerin cihaza girdiğini fark edemezler. Virüsler çeşitli uygulamalar ya da web siteleri aracılığıyla bilgisayara girer ve kısa sürede zarar vermeye başlar.
Bilgisayarlarda beklenmedik sorunların ortaya çıkması virüslerin mesaiye başladığını göstermektedir. Bu aşamada antivirüs programları yüklenirse mevcut virüslerin tespit edilmesi mümkündür.

Virüslerin Başarıyla Silinmesi
Bilgisayarınıza bulaşmış olan virüsleri taramalar ile tespit ettikten sonra silme aşamasına geçmeniz gerekir. Virüsler genel yapıları gereği elle silinmesi çok mümkün olmayan yazılımlardır.
Virüslü dosyanın silinmesi bazı durumlarda yardımcı olabilir. Ancak dosyalar zarar görmeden virüsler silinmek isteniyorsa antivirüs programı kullanmak şart olacaktır.

Cihaz ve Kişisel Bilgileri Koruması
Cihazlara virüs girişinin engellenmesi ya da cihazlara giren virüslerin silinmesi ile birlikte cihazlar ortaya çıkabilecek olan sorunlara karşı korunmuş olacaktır.
Son dönemde maliyetleri oldukça yüksek seviyelere çıkan bilgisayar ya da mobil cihazların daha uzun ömürlü olması kullanıcılar için son derece önemlidir. Bunun yanı sıra içerisinde yer alan kişisel bilgilerde en iyi şekilde korunacaktır.

Hackerlerden korur
Hackerler virüslerin insan versiyonları diyebiliriz. Amaçları kredi kartı, banka hesabı gibi önemli verileri çalmaktır. Genellikle kişisel bilgisayarları ele geçirmek için çabalamaktadırlar. Bazı hackerler sizlerin bilgisayarını kötü amaçları için kullanabilirler. Bilgisayarınız üzerinden gizlenerek kötü niyetli saldırılar yapabilirler buda bilgisayar kullanıcılarını suçlu duruma düşürmektedir.
Güçlü bir antivirüs programı bu bilgisayar korsanları tarafında kullanılan keylogger gibi casus yazılımları veya diğer şüpheli dosyaları anında algılar ve engellerler. Sonra sizden yetki isteyerek bu programları tamamen engellerler.